ONLINE KONFERENCE
8. 12. 2021 | 17:00 - 22:00Přístupné online z celého světa #krimys Zobrazit program
ONLINE KONFERENCE
8. 12. 2021 | 17:00 - 22:00Buďte otevření, ale ne natolik, aby vám vypadl mozek z hlavy."
Kritické myšlení jako jedna z nejdůležitějších dovedností pro život ve 21. století.
Naším problémem dnes není, že bychom měli informací málo, ale to, že mnoho z nich ve skutečnosti není pravda.
V Evropě se 37 % populace setkává s dezinformacemi každý nebo skoro každý den.zdroj
Proč je to problém? Dezinformace nás mohou ovlivňovat a vést k rozhodnutím, která mají negativní dopad nejen na nás samé, ale velmi často i na celou společnost. Proto je důležité se nesmířit s tzv. postfaktickou dobou a nerezignovat na úsilí hledat podložené a pravdivé informace v moři neověřených zpráv.
Na konferenci se snažíme připomínat důležitost zdravého skepticismu, vědecké metody a faktů. Představujeme lidi, příběhy a techniky, které pomáhají vrátit a udržet si rozum v době, kdy je ho nejvíce zapotřebí.
V roce 1994 vznikl Český klub skeptiků SISYFOS, jenž se o rok později stal členem Evropské rady skeptických organizací (ECSO). Šlo o odezvu na situaci ve veřejném prostoru – objevovalo se víc a víc zmatených a nepravdivých informací, a to dokonce i v předních seriózních institucích, jako je Česká televize, Český rozhlas nebo celostátní deníky. Proč je potřeba tohoto klubu dodnes? Jakým způsobem lze bojovat proti dezinformacím? A jak se vyrovnat s kritikou veřejnosti?
Je legálně uvedená kosmetika prodávaná na trhu EU opravdu bezpečná, nebo je nutné pozorně číst etikety výrobků, abychom do sebe dostali co nejméně „jedů“? Jsou kontrolní autority dostatečně kompetentní? Můžeme jít spát s čistým svědomím, že kvůli našemu oblíbenému krému nezemřelo žádné zvíře? A jsme doma schopni vytvořit lepší produkt než je nám nabízeno v regálech drogerií?
Odpověď na otázku "Na co umíráme?" není tak jednoduchá, jak se může na první pohled zdát. Nedávno jsme si lámali hlavu třeba nad tím, jestli v pandemii umírají lidé NA covid nebo S covidem. Podobné dilema najdeme ale i u jiných zdravotních problémů. Nejčastěji jmenované příčiny úmrtí pak mohou strhnout pozornost veřejnosti a odborníků, ovlivnit tak rozdělování rozpočtů a směr vývoje medicíny na desítky let dopředu. Jan Boček ukáže na konkrétních případech, jak vypadá práce datového novináře.
Digitální trollové se snaží rozbíjet diskuse tím, že je relativizují a vnáší do nich emoce a často i dezinformace. Snaží se tak společnost rozeštvat. Elfové jsou kybernetičtí aktivisté, kteří diskuze naopak krotí rozumem, pravdou a smířlivostí a zároveň monitorují informační a psychologické operace na internetu. Adéla Klečková ve své přednášce vůbec poprvé představí výsledky svého srovnávacího výzkumu elfů ve střední Evropě.
matematik a zakladatel projektu ClearerThinking, držitel doktorátu aplikované matematiky na NYU
Spencer je matematik a podnikatel. Založil Spark Wave, startup, který vytváří nové softwarové produkty určené k řešení problémů ve světě. Založil také portál ClearerThinking.org, který nabízí bezplatné nástroje a školicí programy, které používá více než 150 000 lidí a jejichž cílem je zlepšit rozhodování a omezit předsudky v myšlení. Spencer má doktorát z aplikované matematiky na NYU se specializací na strojové učení. Spencerovu práci představila velká média, jako je Wall Street Journal, The Independent, Lifehacker, Gizmodo, Fast Company a Financial Times.
astronom, zakladatel Českého klubu skeptiků Sisyfos, bývalý viceprezident Evropské rady skeptických organizací
Jiří Grygar je český astronom a astrofyzik, popularizátor vědy v oblasti astronomie, astrofyziky a vztahu vědy a víry. V roce 2011 získal nejvyšší ocenění České astronomické společnosti Cenu Františka Nušla a o rok později obdržel Medaili Učené společnosti České republiky za „přínos české i mezinárodní astronomii a obecné vědě a jejímu šíření“. Je znám též jako dlouholetý člen Českého klubu skeptiků Sisyfos a jako člen a bývalý vicepresident Evropské rady skeptických organizací. Je členem Učené společnosti ČR, v letech 2004–2008 byl jejím předsedou.
expertka výzkumu a vývoje léčiv a kosmetiky, spolumajitelka firmy CANNEFF, která patří ke světovým lídrům ve vývoji CBD produktů
Lenka je expertem v oblasti výzkumu a vývoje finálních forem produktů v oblasti kosmetiky, zdravotnických prostředků a léčiv. Promovala v roce 2010 na Vysoké škole chemicko-technologické, kde se zabývala chováním povrchově aktivních molekul. Díky hlubokým teoretickým znalostem vymýšlí pro konkrétní aktivní látky co nejefektivnější nosné matrice, aby výsledný účinek u vyvinutého přípravku byl vždy maximální. V roce 2014 složila na univerzitě Vrije v Bruselu zkoušku na tzv. Hodnotitele bezpečnosti, díky které je oprávněna vydávat posudky deklarující toxikologickou bezpečnost kosmetiky. K dnešnímu dni naformulovala přes 350 rozdílných preparátů, jedny z nejpokrokovějších byly právě s obsahem CBD.
tvůrce podcastu Kanárci v síti, přední odborník na umělou inteligenci, informační válku a vliv algoritmů
Josef začínal jako programátor. Své zkušenosti nasbíral jak ve startupovém, tak v korporátním prostředí. V minulosti pracoval v pražském IT inovativním centru MSD, kde založil UX oddělení a kde byl zodpovědný za platformy pro Umělou Inteligenci a správu znalostí (Emerging Platforms). Momentálně pracuje pro Avast a tvoří podcast o sociálních sítích, jejich algoritmech a manipulacích.
odbornice na dezinformace, členka German Marshall Fund, zařazena do žebříčku mladých lídrů Evropy Future Leaders Forum
Adéla se zaměřuje na kybernetickou válku, informační hrozby ve virtuálním prostoru a boj proti nim. Podílela se či vedla výzkumné projekty v dané oblasti pro mezinárodní organizace včetně NATO, German Marshall Fund nebo Friedrich Naumann Foundation. Za svou práci byla zařazena španělským thinktankem CIDOB na seznam 35 pod 35 Mladých lídrů v oblasti technologie a politiky. Je alumni programu Digital Sherlocks, kteří se věnují pokročilým metodám Open Source Intelligence. Kariéru začínala jako novinářka. V současnosti vede projekt Kritického myšlení ve think-tanku Společně pro Česko a pracuje v Cyber Risk Advisory pro Deloitte. V přednášce se zaměří na svůj poslední výzkum - Role kybernetických aktivistů v boji proti informačním hrozbám ve virtuálním prostoru.
datový novinář zpravodajského serveru iROZHLAS.cz, držitel novinářské ceny za rok 2016
Jan je datový novinář zpravodajského serveru iROZHLAS.cz. Analyzuje data, nejčastěji ze zdravotnictví, školství, ekologie, energetiky nebo sportu, a hledá v nich trendy, které si zaslouží zveřejnit. Učí budoucí novináře na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity.
zakladatel projektu #krimyš, konzultant GrowJOB Institute, moderátor konference
Lukáš se v GrowJOB Institutu zaměřuje výhradně na rozvoj a šíření tématu kritického myšlení. Učí lidi pracovat s informacemi a dělat rozhodnutí podložená důkazy. Založil a vede projekt #krimyš, v rámci kterého pořádá každý rok jednu z největších konferencí o kritickém myšlení ve střední Evropě. Pomohl vytvořit kurz kritického myšlení na VŠE a natočil sérii online kurzů pro Seduo.cz. Absolvoval školení amerického Centra pro aplikovanou racionalitu (CFAR). Přednáší a školí v Evropě a Americe pro veřejnost, firmy, univerzity, ale třeba i zpravodajské služby.
Cenné know-how
Nejaktuálnější informace a případové studie z oblasti vědy a kritického myšlení. Podložené fakty.
Záznam přednášek
Po akci je dostupný záznam všech přednášek včetně prezentací, abyste se k tématům mohli kdykoliv vrátit.
Pohodlí přístupu online
Nemusíte se nikam přesouvat. Konferenci si můžete pustit z počítače nebo telefonu odkudkoliv.
Komunita
Konference není jen o obsahu, ale i o lidech s podobnými hodnotami.
Kde se konference koná
ONLINE Z CELÉHO SVĚTA
Kontakt pro účastníky & partnery
Markéta Dvořanová
+420 774 851 950
marketa.dvoranova@growjob.com
Organizátor konference
GrowJOB s.r.o.
IČ: 28310888, DIČ: CZ28310888
www.growjob.com